Nedělejte při cvičení SM systému zbytečné chyby

SM systém je úžasné komplexní cvičení, díky kterému zaaktivujete svaly ochablé, uvolníte svaly přetížené, zlepšíte si stabilitu i kordinaci, ale také zpevníte postavu a zúžíte pas. Tedy pokud cvičíte správně a pravidelně.

Pokud chcete, aby Vám cvičení přineslo efekt, vyhněte se těmto chybám:

🔹 NEPRAVIDELNOST

SM systém je velmi efektivní cvičení, ale pokud ho cvičíte nepravidelně a nárazově, nečekejte žádné extra výsledky, protože budete začínat víceméně stále znovu. Cvičení je třeba se věnovat pravidelně doma, ideálně každý den a jednou týdně na skupinové lekci, kde Vám lektor pomůže vychytat chyby. Daleko větší efekt pocítíte, když se budete cvičení věnovat doma denně např. 15 minut než pouze jednou týdně hodinu na skupinové lekci.

🔹 ŠPATNÉ PROVEDENÍ CVIKŮ

SM systém je hlavně o detailech. Ideální je, když můžete cvičit před zrcadlem a během cvičení si kontrolovat postavení těla a pohyb. Ne při každém cviku to ale jde, mějte proto na paměti, že nejdůležitější je, že provádíte cvik správně než že se vidíte v zrcadle.

🔹 SPĚCH

Hlavně nikam nespěchejte, pohyby by měly být plynulé a pomalé, cvičení není v žádném případě závod. Čím pomaleji budete cvičit, tím lépe se budete soustředit a daný cvik se naučíte. Zapomeňte na to, že chcete mít cvičení rychle za sebou, šidíte jen sami sebe.

🔹 ŠPATNĚ ZVOLENÝ ÚCHYT LANA

Pokud jste začátečníci cvičte vždy na černém úchytu. V případě, že Vám dá cvičení na černém úchytu i přesto zabrat, popojděte si blíž k úchytu tak, aby bylo lano mírně prověšené. SM systém na první pohled vypadá snadnější než ve skutečnosti je, takže když budete cvičit na špatně zvoleném úchytu můžete si svaly buď přetížit nebo nepocítíte žádný efekt.

🔹 PŘÍLIŠ VELKÝ NEBO MALÝ ROZSAH POHYBU

Univerzální rozsah pohybu neexistuje, protože každý jsme jiný a naše svaly jsou v různé kondici. Při cvičení se snažte dostat na maximum s tím, že jste schopni udržet zbytek těla ve správné pozici. Nic nikam nervěte, akorát byste se mohli zablokovat. Čím pravidelněji a správně budete cvičit, tím se bude rozsah pohybu zvětšovat. Na druhou stranu se ale nešetřete, jinak se nebudete nikam posouvat.

 🔹 ROZTĚKANOST A NESOUSTŘEDĚNOST

Během cvičení se soustřeďte jen na sebe, na svůj dech a pohyb. Zkroťte Vaše myšlenky a nenechte je lítat za povinnostmi. Najděte si ke cvičení takové místo, kde Vás nikdo nebude rušit a budete mít na cvičení klid a čas. Kam zaměříte pozornost, tam to bude růst, takže toho využijte.

🔹 RYCHLÝ A MĚLKÝ DECH NEBO ZADRŽOVÁNÍ DECHU

U cvičení SM systému je změna pohybu spojená se změnou dechu. Do uvolnění jdeme v nádechu, do aktivace ve výdechu. Až na pár výjimek je lano v tahu s výdechem. Zapomeňte na mělký dech do hrudníku a nadechněte se až do břicha, aby se dobře zapojila bránice. Dech do břicha rozložte, přílišný nádech do vyvaleného břicha Vám prohne bedra. Zkuste se vyvarovat zadržování dechu.

🔹 MÁLO MÍSTA NA CVIČENÍ

Důležité je mít na cvičení dost místa, abyste bez problémů udělali nataženými pažemi kruh a nemuseli se ničemu vyhýbat. Pokud máte možnost cvičit před zrcadlem, je to ideální. Dalším důležitým faktorem je teplo v místnosti a teplo od nohou, jelikož nejlepší je cvičit bosky.

———————————————————————————————————

Chcete začít se cvičením SM systému?

Objednejte se na individuální lekci, kde Vám vysvětlím principy cvičení a naučím Vás základy.

V případě, že už SM systému cvičíte, přidejte se k nám na skupinovou lekci nebo s námi pojeďte v červnu na relaxační víkend se cvičením do Mariánských Lázní.

Martina Jíchová
Miluju pohyb a sama jsem se díky cvičení SM systému zbavila bolestí hlavy, zad i páteře a ráda Vás naučím, jak kráčet životem vzpřímeně, uvolněně, bez bolesti a s úsměvem. Bonusem je totiž pevnější a štíhlejší postava.

Jsem instruktorka zdravotní tělesné výchovy a autorka Online kurzu cvičení SM systému pro začátečníky podle MUDr. Smíška. Můj příběh, jak jsem se prokousávala k životu bez bolesti, si můžete přečíst tady.

Máte otázky? Můžete mi napsat na email martina@martinajichova.cz nebo přes FB na stránce Život je pohyb.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.