Dá se díky SM systému vyrůst v dospělém věku?

Moje odpověď je jednoznačné ANO!

Kosti a svaly nám sice nevyrostou, ale tím, že zahájíme aktivitu svalových spirál, které stahují obvod pasu k sobě, se páteř protáhne směrem vzhůru a my „vyrosteme“.

Meziobratlové ploténky se zvyšují a nasávají do sebe tekutinu, vyrovnávají se také svalové disbalance a tělo se dostává zpět do vzpřímeného postoje.

Naše tělesná výška se mění nejen během života, ale i v průběhu dne a to většinou směrem dolů díky působení gravitace, ale i únavě, nedostatku správného pohybu, sedavému způsobu života nebo špatnému pohybovému stereotypu v běžném životě nebo při sportu.

Změnu naší výšky ovlivňuje:

➡ kondice svalů – svaly i vazy věkem, hormonálními změnami nebo životem na židli ochabují a nedokáží tak udržet páteř ve vzpřímené pozici nebo se zkracují díky sedavému způsobu života a stlačují páteř k sobě a blokují ji pro pohyb,

➡ výška meziobratlových plotének – ploténka je „houba“, která je složená cca z 80 % z vody a její výška se může měnit i během dne – záleží, zda dostatečně pijeme, zda je ploténka dlouhodobě přetěžována nebo zda máme správný pohybový stereotyp, který udržuje ploténku ve formě,

➡ držení těla – zvýšené prohnutí v oblasti bederní páteře, uvolněné a ochablé břišní svaly, zkrácené prsní svaly, zakulacení v oblasti hrudní páteře, předsunutá hlava, nesprávně usazené klouby a další nesrovnalosti v dolních končetinách a pánvi,

➡ změny na těle obratlů –  díky nedostatku pohybu nebo špatnému pohybovému stereotypu dojde ke snížení meziobratlové ploténky, k přetížení meziobratlových kloubů a obratlových těl a vznikne artróza meziobratlových kloubů a deformace obratlových těl. Páteř se postupně uzavírá kostěnými nárůstky a vzniká zúžení páteřního kanálu.

Než začnete se cvičením SM systému, určitě se změřte (výška postavy, obvod pasu) a údaje si napište, budete mít jasně vyznačenou pozici, ze které startujete.

Je fain si udělat kontrolní měření za 3 měsíce, abyste viděli, jak na tom jste. Nezapomínejte však, že pokud chcete mít výsledky, je třeba cvičit pravidelně cca 15 minut denně nebo i víc, pokud Vám cvičení dělá dobře. Cvičení v pondělí, v únoru a zítra Vám výsledky nepřinese 🙂

Chcete s SM systémem začít nebo nevíte, zda doma cvičíte správně a potřebujete cviky zkontrolovat a opravit, abyste se vyvarovali chyb?

Přijďte 23. února 2019 na workshop SM systému a zdravotního cvičení v Praze nebo si dopřejte luxus relax se cvičením ve 4* hotelu 12.-14. dubna 2019 v Harrachově nebo 7.-9. června 2019 v Mariánských Lázních, kde máte v ceně také konzultaci se mnou.

Mrkněte na fotky z loňských víkendovek z Mariánek ⬇ v pravém rohu je hotel v Harrachově, kam jedeme letos nově.

Tento rok jedou s námi na cvičící víkendovku prvně i muži, z čehož mám radost, protože víkend bude mít zase trochu jinou atmosféru.

PS: Hledám jednoho muže, který by doplnil chlapský pokoj na relax pobytu v červnu v Mariánkách. Tak pokud právě čtete můj email a chcete se dobře naučit cvičit SM systém a dát si do kupy záda i celé tělo, napište mi ✉.

Mějte se krásně a posílám pozdravy z Prahy.

Martina

Martina Jíchová
Miluju pohyb a sama jsem se díky cvičení SM systému zbavila bolestí hlavy, zad i páteře a ráda Vás naučím, jak kráčet životem vzpřímeně, uvolněně, bez bolesti a s úsměvem. Bonusem je totiž pevnější a štíhlejší postava.

Jsem instruktorka zdravotní tělesné výchovy a autorka Online kurzu cvičení SM systému pro začátečníky podle MUDr. Smíška. Můj příběh, jak jsem se prokousávala k životu bez bolesti, si můžete přečíst tady.

Máte otázky? Můžete mi napsat na email martina@martinajichova.cz nebo přes FB na stránce Život je pohyb.
Komentáře
  1. Jan Šafařík napsal:

    O kolik? Dcera (22) by potrebovala kvuli sve profesi vyrust o 5-10cm… to je asi blbost, co?

    • Martina Jíchová napsal:

      Hezký den, většinou to je asi tak o 4 -5 cm, ale je to orientační, každý jsme jiný a každý reagujeme na cvičení jinak. Ta změna výšky je spíš o napřímení, o uvolnění svalů, díky kterým se tělo „natáhne“ a také o tom, že správná aktivace spirálních svalů vytáhne tělo směrem vzhůru. Další věcí je, že se díky uvolnění svalů uvolní tlak i na plotýnky a ty se „nasáknou“, takže opět napřímení. Každopádně je to výzva a dcera to může zkusit, jaký vliv na ní cvičení bude mít 🙂 Pokud se nevytáhne tolik, jako bonus bude mít hezky zapojené svaly, nebude si budovat a pěstovat svalové disbalance a bude se cítit lépe, což je taky velmi příjemný a potřebný efekt 🙂 zdravím a díky za zajímavý a podnětný dotaz.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.