Týdenní kartáčková výzva

Minulý pátek 3. srpna 2018 jsem se z lunárního kalendáře dozvěděla, že tento den je Měsíc ve znamení Berana, který ovlivňuje hlavu, mozek, obličej a životní sílu.

V momentě, kdy je Měsíc v Beranu, je podle kalendáře dobré čistit si zuby druhou rukou. Tedy leváci čistí pravou a praváci levou rukou, protože se zapojí i druhá polovina mozku, kterou používáme méně. Pravá ruka zapojuje levou polovinu mozku a levá ruka pravou polovinu.

Hm, zajímavá myšlenka, to musím hned osobně vyzkoušet a ještě ten večer jsem vyhlásila na FB stránce Život je pohyb týdenní „kartáčkovou výzvu“ pro ty z Vás, kteří taky rádi měníte zaběhnuté stereotypy a vydáváte se za hranice pohodlí pro nová poznání a zkušenosti.

A jelikož vím, že FB všichni nemáte, tak Vám sdílím výzvu i sem na web, abyste se mohli připojit k nám a posdílet s námi Vaše poznatky nebo uvědomění.

Rozhodla jsem se, že budu poctivě 7 dní trénovat a nechám se překvapit, jak zareaguje tělo i hlava na to, že jim najednou změním zajetý pohybový stereotyp. Ze svých lekcí zdravotního cvičení se seniory vím, že pokud člověk začne pravidelně trénovat, výsledky se po čase dostaví u každého.

Kartáčková výzva: den první

⏰ PÁTEK 3.8. večer

Jelikož jsem pravák, tak jsem chvíli čistila kartáčkem pravou rukou a po chvilce jsem usoudila, že je čas zkusit přehodit kartáček do levé ruky.

No chvíli jsem měla pocit, že je pravá ruka dost nevytížená a že mi v ní něco chybí. Hlava byla zmatená, ale ruka se snažila čistit, trochu neobratně a děsně pomalu, ale jela.

Dost jasně jsem si při čištění levou rukou levé strany zubů uvědomila, že levé zápěstí nemám tak ohebné jak pravé. Hm. Pak jsem zase přehodila kartáček do pravé ruky, protože jsem si potřebovala zuby pořádně vyčistit.

⏰ SOBOTA 4.8. ráno

Takže celý proces pěkně znovu. Nejdřív pravá, potom levá a zase pravá. Kupodivu už mi šlo čistění levou o kousek líp a už mi nepřišla levá ruka tak „levá a marná“. Tahy byly plynulejší a ruka nebyla tak v křeči jako při prvním čištění.

************************************************

Pokud s něčím začínáte, tak je fain jít na to POSTUPNĚ, aby hned hlava nehodila bojkot typu: TO NEJDE a NESKONČILI JSTE DŘÍV NEŽ JSTE ZAČALI. TRÉNINK dělá MISTRA. 

************************************************

Kartáčková výzva: den druhý

⏰ SOBOTA 4.8. večer

Tak dneska znovu, opět stejný proces, nejdřív pravá, potom levá, potom opět pravá. Jde mi to čím dál tím líp a překvapilo mě, jak mě výzva začala hodně bavit. Pohybový stereotyp se přepisuje poměrně dlouho než se stane „automatem“, takže je potřeba dávka odhodlání a hlavně výdrže.

Nedávno jsem četla, že než se stane nový pohyb „automatem“ musíme NOVÝ POHYB provést asi 6000 x. Berte to trošku s nadhledem, ale závěr z toho je, že pokud se učíme něco nového, NENÍ TO PŘES NOC a chvíli to trvá.

⏰ NEDĚLE 5.8. ráno

Dneska ráno už mi šlo čištění zase o kousek líp, zápěstí levé ruky bylo pružnější a i úchop prsty nebyl tak křečovitý. Pravou už jsem taky nehledala kartáček a ruka byla uvolněná. Šlo mi se lépe opřít do kartáčku a ovládat ho.

************************************************

TO, CO SI HLAVA DOKÁŽE PŘEDSTAVIT, DOKÁŽE TĚLO PROVÉST.

************************************************

Kartáčková výzva: den třetí

⏰ NEDĚLE 5.8. večer

Začalo mě to čištění druhou rukou dost bavit. Když totiž víme, proč něco DĚLÁME a místo MUSÍM, tam je CHCI, jde všechno mnohem SNADNĚJI a rychleji se začnou dostavovat VÝSLEDKY.

Tím, že už čistím třetí den a nemusím se soustředit na to, abych si nevypíchla kartáčkem oko, uvědomila jsem si, že zatínám při čištění levou rukou víc než je zdrávo trapézy.

⏰ PONDĚLÍ 6.8. ráno

Záměr ranního čištění byl jasný, snažit se mít uvolněnou celou levou paži včetně trapézu. Když to dokážu pravou, dokážu to i levou. A proč se zatíná a tuhne trapéz, když se soustředíme?

V TRAPÉZU je totiž NEJVÍCE NERVOVÝCH ZAKONČENÍ, proto když se soustředíme, jsme ve stresu nebo prožíváme i něco extra pozitivního a máme v těle i duši vysokou citlivost, hned to poznáme na trapézu.

************************************************

PRAVIDELNOST JE TO, CO PŘINÁŠÍ VÝSLEDKY. VŠICHNI JSME SCHOPNÍ, ALE JEN NĚKTEŘÍ JSOU OCHOTNI NĚCO UDĚLAT.

************************************************

Kartáčková výzva: den čtvrtý

Pokud máte děti/vnoučata, zkuste je do kartáčkové výzvy vtáhnout taky. O prázdninách nebo o víkendu, kdy je čas.

Ze svých lekcí cvičení se seniory mám zkušenost, že děti doma rádi trénují s babičkami cviky, které cvičíme na lekcích a moc je to baví. Děti se hravou formou naučí mít rádi pohyb, být šikovné na obě ruce a bonusem je společně strávený čas, který nám v dnešní době tolik chybí.

⏰ PONDĚLÍ 6.8. večer

Včera jsem svou pozornost zaměřila opět na volný trapéz, je to stále trochu oříšek, ale trénuju, trénuju, trénuju. Zápěstí je uvolněnější, prsty taky, takže on i ten trapéz se uvolní.

⏰ ÚTERÝ 7.8. ráno

Dneska ráno jsou změnila metodu „z pravé – levé – pravé“ na čištění „levou – pravou“. Levá ruka už je šikovnější, dokonce si hraju s úchopem prsty. Jde to čím dál tím líp, samotnou mě překvapilo, jak se hlava rychle chytla.

************************************************

NEJTĚŽŠÍ CVIK JE ZVEDNOUT ZADEK A ZAČÍT!

************************************************

Kartáčková výzva: den pátý

⏰ ÚTERÝ 7.8. večer

Včera bylo šílené vedro, takže jsem si šla po cvičení na chvíli lehnout, což znamenalo, že jsem se probudila v půl 11 večer. Takže čistit si zuby druhou rukou a ještě rozespaná byla další výzva, ale zvládla jsem to dobře, trénink je znát.

⏰ STŘEDA 8.8. ráno

Dneska ráno opět metoda čištění „levou – pravou“. Čištění už zvládám pěkně, ale trénuju dál.

************************************************

VŠECHNO JDE, KDYŽ SE CHCE! Pokud se ROZHODNETE, ZVLÁDNETE COKOLI!

************************************************

Kartáčková výzva: den šestý

⏰ STŘEDA 8.8. večer

Výzva se nám pomalu blíží ke konci, už tu máme předposlední den. A já bych ráda VĚDĚLA, KDO STÁLE JEDETE VE VÝZVĚ SE MNOU? Musím říct, že jsem si na čištění levou rukou hezky zvykla a hlavě už to nepřijde vůbec divný, ale úplně normální.

⏰ ČTVRTEK 9.8. ráno

Krásně se mi NASTARTOVALA KREATIVITA po těch 5 dnech trénování, to jsem vůbec nečekala. Napsala jsem nový článek na web, udělala několik postů na FB, doladila letáček na jarní víkend se cvičením v Harrachově, zabalila dárek, vytvořila email ohledně vyšetření z živé kapky krve, uvařila dobrý oběd.

PRAVÁ HEMISFÉRA je zodpovědná za POHYB LEVÉ POLOVINY TĚLA a nalezneme v ní naše EMOCE, PŘEDSTAVIVOST, NEVĚDOMOU MYSL A ZRAK. Uvažování se zde neřídí námi běžně používanou logikou.

Jsou zde tvořeny i naše SNY, které se nám právě díky formě myšlení v této hemisféře mohou mnohdy zdát zcela nesmyslné. Oproti levé hemisféře má pravá naopak sklon dávat věci dohromady a zařazovat je do širších množin.

V pravé hemisféře je též ukryta naše KREATIVITA, která není nikterak omezena tím, co nám bylo např. o našich (ne)schopnostech předáváno okolím či námi samotnými. Proto při její správné podpoře je možné rozvinout u sebe činnosti, o kterých jsme se domnívali, že je nezvládneme.

************************************************

CHTÍT NESTAČÍ, JE TŘEBA VĚCI DĚLAT, PROTOŽE JEN AKCE NÁS POSOUVÁ.

************************************************

Kartáčková výzva: den sedmý

⏰ ČTVRTEK 9.8. večer

Čištění mi jde dobře, teď jsem ve fázi, že už si s čištěním hraju a šperkuju styl, rychlost, tlak, den ode dne to je lepší a lepší.

⏰ PÁTEK 10.8. ráno

Poslední čistění týdenní kartáčkové výzvy je tady a já jsem si uvědomila, že:

🔹pro cokoli se člověk ROZHODNE, to ZVLÁDNE,

🔹nikdy NENÍ pozdě na ZMĚNU,

🔹když se rozhýbe TĚLO, rozhýbe se i HLAVA,

🔹jen AKCE nás POSOUVÁ,

🔹žádná VÝMLUVA mě neodradí od mého ROZHODNUTÍ,

🔹nejdůležitější je SMYSL a PROČ,

🔹jak přistupujeme k MALÝM věcem, tak přistupujeme k VELKÝM,

🔹slovo NEJDE neexistuje, je to JEN převlečená LENOST,

🔹NĚKDY je většinou NIKDY, proto nejlepší okamžik je TEĎ,

🔹JINÝCH výsledků, STEJNÝM přístupem NEDOSÁHNEME.

************************************************

Každý KONEC je ZAČÁTEK.

************************************************

Martina Jíchová
Miluju pohyb a sama jsem se díky cvičení SM systému zbavila bolestí hlavy, zad i páteře a ráda Vás naučím, jak kráčet životem vzpřímeně, uvolněně, bez bolesti a s úsměvem. Bonusem je totiž pevnější a štíhlejší postava.

Jsem instruktorka zdravotní tělesné výchovy a autorka Online kurzu cvičení SM systému pro začátečníky podle MUDr. Smíška. Můj příběh, jak jsem se prokousávala k životu bez bolesti, si můžete přečíst tady.

Máte otázky? Můžete mi napsat na email martina@martinajichova.cz nebo přes FB na stránce Život je pohyb.
Komentáře
  1. Při představě, že bych něco dělala levou rukou mi je mdlo 😀 Vzhledem k tomu, jak levá (a to doslova) na ni jsem, tak by mi asi hodně brzo ruply nervy 😀

    Karolína & Korea v Česku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.