SM systém cvičíme bosky a vestoje, ale víte vůbec proč?

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč vlastně cvičíme SM systém bosky? Nebo vás nikdy ani nenapadlo si takovou otázku položit? Možná vám to přijde samozřejmé, vždyť cvičení jako jóga nebo pilates se taky cvičí bosky nebo v ponožkách, to je přece jasné. Ale upřímně, koho z nás napadlo o tom nějak zvlášť přemýšlet?  A kdo z nás se na hodinách jógy, pilates nebo SM systému vždycky dozvěděl důvod a dostal odpověď na PROČ?

Je důležitější PROČ nebo JAK? 

Dobrého lektora poznáte podle toho, že vám k tomu JAK, řekne i PROČ. Ono totiž JAK bez PROČ  je jen forma bez obsahu, prostě jen prázdná formička, které chybí náplň. A PROČ bez JAK je zase obsah bez formy tzn. obsah, který se neprojevil.

holiday-53251_1280

Jelikož všechno spolu souvisí, tak nejlepším řešením je spojit PROČ s JAK, protože jedině tak dostaneme smysluplnou odpověď na svoji otázku.

Proč cvičíme bosky a vestoje?

Důvod je vlastně úplně prostý. Nastavení našeho chodidla má totiž zásadní vliv na postavení pánve a beder a ty potom na horní polovinu našeho těla.

Ve stoje je základnou noha a aby celá páteř a tělo bylo v ideálním postavení, musí být dobře tato základna, tedy chodidlo, nastavená. Je tedy třeba, aby aktivita začínala v chodidle a ne třeba v pánvi. Ano, to je přesně to, proč někteří lidé při chůzi hýbou pánví a tzv. houpou zadkem.

Přes plosku nohy se přenáší informace do mozku a ta jde pak zpět do nohy. Pokud nemáme informaci z nohy, vypadne mozek a nepřenese žádnou informaci zpět do nohy. Noha se tedy úplně vytrácí z pohybového schématu a vnímání vypadává tzv. ze hry.

Noha vypadá ze hry i v případě, že při sezení máme nohu opřenou o špičku místo abychom měli celou plosku v kontaktu s podložkou.

SM systém cvičíme  bosky proto, abychom informaci z plosky nohy získali v co největší intenzitě.

A pokud vás cvičení SM systému zaujalo, můžete se s ním seznámit třeba v ebooku zdarma  „Uvolněná a rovná záda za 10 minut cvičení SM systému denně“.

Martina Jíchová
Miluju pohyb a sama jsem se díky cvičení SM systému zbavila bolestí hlavy, zad i páteře a ráda Vás naučím, jak kráčet životem vzpřímeně, uvolněně, bez bolesti a s úsměvem. Bonusem je totiž pevnější a štíhlejší postava.

Jsem instruktorka zdravotní tělesné výchovy a autorka Online kurzu cvičení SM systému pro začátečníky podle MUDr. Smíška. Můj příběh, jak jsem se prokousávala k životu bez bolesti, si můžete přečíst tady.

Máte otázky? Můžete mi napsat na email martina@martinajichova.cz nebo přes FB na stránce Život je pohyb.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.