Zamysleli jste se někdy nad tím, proč vlastně cvičíme SM systém bosky? Nebo vás nikdy ani nenapadlo si takovou otázku položit? Možná vám to přijde samozřejmé, vždyť cvičení jako jóga nebo pilates se taky cvičí bosky nebo v ponožkách, to je přece jasné. Ale upřímně, koho z nás napadlo o tom nějak zvlášť přemýšlet? A kdo z nás se na hodinách jógy, pilates nebo SM systému vždycky dozvěděl důvod a dostal odpověď na PROČ?
Dobrého lektora poznáte podle toho, že vám k tomu JAK, řekne i PROČ. Ono totiž JAK bez PROČ je jen forma bez obsahu, prostě jen prázdná formička, které chybí náplň. A PROČ bez JAK je zase obsah bez formy tzn. obsah, který se neprojevil.
Jelikož všechno spolu souvisí, tak nejlepším řešením je spojit PROČ s JAK, protože jedině tak dostaneme smysluplnou odpověď na svoji otázku.
Důvod je vlastně úplně prostý. Nastavení našeho chodidla má totiž zásadní vliv na postavení pánve a beder a ty potom na horní polovinu našeho těla.
Ve stoje je základnou noha a aby celá páteř a tělo bylo v ideálním postavení, musí být dobře tato základna, tedy chodidlo, nastavená. Je tedy třeba, aby aktivita začínala v chodidle a ne třeba v pánvi. Ano, to je přesně to, proč někteří lidé při chůzi hýbou pánví a tzv. houpou zadkem.
Přes plosku nohy se přenáší informace do mozku a ta jde pak zpět do nohy. Pokud nemáme informaci z nohy, vypadne mozek a nepřenese žádnou informaci zpět do nohy. Noha se tedy úplně vytrácí z pohybového schématu a vnímání vypadává tzv. ze hry.
Noha vypadá ze hry i v případě, že při sezení máme nohu opřenou o špičku místo abychom měli celou plosku v kontaktu s podložkou.
SM systém cvičíme bosky proto, abychom informaci z plosky nohy získali v co největší intenzitě.
A pokud vás cvičení SM systému zaujalo, můžete se s ním seznámit třeba v ebooku zdarma „Uvolněná a rovná záda za 10 minut cvičení SM systému denně“.