Říkají mi SM SYSTÉM, těší mě …

Skoro pokaždé, když před někým vyslovím slovní spojení SM systém, první otázka, kterou na mě vystřelí, ve většině případů zní asi takhle: „To je jako něco se sexem?“

Takže, pokud jste se těšili na něco pikantního, tak Vás hned na začátku musím zklamat, se sexuálními praktikami to nemá vůbec nic společného 🙂 ale když o tom teď přemýšlím, tak jednoho společného jmenovatele sex a SM systém vlastně má. A to je tělo a láska k němu, tedy myslím lásku k vlastnímu tělu.

Ale teď trochu vážně. Zkratka SM v případě cvičení znamená spirální mobilizaci. Ano, už to slyším. Teď si určitě říkáte, že ale netušíte, co si pod tím názvem máte vlastně představit 🙁

Co si mám pod SM systémem představit?

Zkusím to tedy úplně zjednodušit. Spirální mobilizace znamená aktivování svalů, které tvoří svalový korzet našeho těla. Tyhle svaly se nazývají řetězce neboli spirályobtáčí naše tělo a vytváří tak v těle trakční sílu vzhůru.

Tahle síla pak odlehčuje tlak na klouby a plotýnky a díky otevření meziobratlového prostoru se zmenší i tlak na nervový kořen. Tak to je přesně on, tlak na nervový kořen, který nám způsobuje vystřelující bolest nebo pocit mravenčení v končetinách.

V reálném životě to pak vypadá tak, že tělo není sesedlé do beder, ale je vytažené vzhůru a máte pocit, že jste o pár centimetrů vyrostli 🙂

Spirály, které je třeba v našem těle aktivovat, vidíte na následujícím obrázku:

zdroj: www.spiralstabilization.com

Samotné cvičení se skládá ze sestavy 12 základních cviků v různých modifikacích a stupních obtížnosti. Jeho autorem je doktor Smíšek, který každý pohyb rozpracoval do detailu a vytvořil tak  soubor cviků  jak pro úplné začátečníky tak po pokročilé.

Mně osobně cvičení některých cviků připomíná tai chi. Možná i díky tomu mám poslední dobou přání vycestovat do Asie, konkrétně do Thajska.

Ale zpátky z pláže ke cvičení. Jen tak mimochodem, cvičit SM systém můžete v pohodě i na pláži, palem na uchycení lana je tam k dispozici skutečně dost.

Co tedy ke cvičení potřebujete?

 • elastické lano,
 • podložku, aby Vám nebylo chladno od nohou,
 • kliku od dveří, nohu od stolu nebo prostě něco, za co lano přivážete,
 • motivaci a silné PROČ,
 • denně 10 minut volného času ráno a 10 minut večer,
 • a obzvlášť motivovaní ještě 1 hodinu týdně na skupinovou lekci.

elastické lano 2

Jaké problémy můžete cvičením SM systému řešit?

 • disbalanci těla,
 • zatuhlé a zkrácené svaly,
 • bolesti zad, hlavy nebo krční páteře,
 • špatné držení těla,
 • vbočený palec u nohy,
 • ploché nohy a spadlou  nožní klenbu,
 • vyhřezlé plotýnky.

Tak, teď už v kostce víte, co se skrývá pod tajemným názvem SM systém, jaké pomůcky ke cvičení potřebujete a jaké problémy můžete cvičením řešit a hlavně vyřešit.

Pevný základ tedy máte postavený. Nyní zbývá jediné, pustit se do akce a začít cvičit. Bez akce totiž k žádné změně nedojde.

A pokud hledáte inspiraci, motivaci nebo důkaz, že Vám cvičení SM systému pomůže od bolesti a zatuhlých svalů, můžete si moji cestu od bolavého zatuhlého těla k tělu uvolněnému a vzpřímenému přečíst v mém příběhu.

Martina Jíchová
Miluju pohyb a sama jsem se díky cvičení SM systému zbavila bolestí hlavy, zad i páteře a ráda Vás naučím, jak kráčet životem vzpřímeně, uvolněně, bez bolesti a s úsměvem. Bonusem je totiž pevnější a štíhlejší postava.

Jsem instruktorka zdravotní tělesné výchovy a autorka Online kurzu cvičení SM systému pro začátečníky podle MUDr. Smíška. Můj příběh, jak jsem se prokousávala k životu bez bolesti, si můžete přečíst tady.

Máte otázky? Můžete mi napsat na email martina@martinajichova.cz nebo přes FB na stránce Život je pohyb.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.