Máte správný odpor?

Možná teď přemýšlíte, jaký odpor mám na mysli. Pokud Vás napadl odpor ke cvičení, tak ten předpokládám nemáte, když Vás zajímá, jak se naučit dobře cvičit SM systém, aby Vám přinesl úlevu od bolesti a uvolněné svaly 🙂

Rozlišujeme dva základní odpory:

  • a) rehabilitační,
  • b) sportovní.

Lano 6 mm je speciálně vyráběno dle požadavků MUDr. Smíška pro rehabilitační cvičení a má 2 důležité vlastnosti:

  • vysoká průtažnost – lano je až 4x roztažitelné,
  • speciálně konstruovaná poutka pro upevnění na ruce a nohy.

Lano 8 mm je určeno speciálně pro sportovní účely a není vhodné jej používat pro rehabilitační cvičení a léčbu.

4 možnosti síly:

  • černé prodloužení – odpor 1 kp,
  • zelené prodloužení –  odpor 2 kp,
  • bez prodloužení – odpor 3,5 kp,
  • obě prodloužení najednou, obě poutka na jedné ruce – odpor 7 kp.

Když lano upevníme za černý úchyt, získáme odpor 1 kp. Síla, která na svaly působí je stejná jako když cvičíme s činkami o váze 1 kg nebo s litrovou lahví plnou vody. Pokud chceme rehabilitovat nebo se cvičením začínáme, upevňujeme lano vždy za černý úchyt.

V případě, že lano upevníme za zelený úchyt, získáme odpor 2 kp. Síla, která na svaly působí je stejná jako když cvičíme s činkami o váze 2,5 kg. Upevnění za zelený úchyt používáme tehdy, když bez problému zvládáme 10x zacvičit jednou rukou na zeleném úchytu nebo chceme pomocí cvičení SM systému sportovat.

Na každé z uvedených možností upevnění lana můžeme dále sílu regulovat tak, že se přiblížíme k upevnění lana nebo uděláme krok dozadu.

Při cvičení protahujeme lano jen na polovinu jeho maximální průtažnosti, lano tedy není při natažení rukou ani prověšené ani přetažené. S mírně prověšeným lanem cvičíme jen tehdy, když je pro nás cvičení na černém úchytu náročné tzn. nezvládneme na černém úchytu 10x zacvičit s poutkem na jedné ruce.

Ráda chodím na lekce jiných lektorů, protože si sama ráda zacvičím pod dohledem, ale také si ujasním, kudy chci/nechci své lekce vést a načerpán inspiraci pro články na blog.

Poslední dobou jsem si všimla, že se na lekcích cvičení pro začátečníky rozmohl jeden nešvar, a to cvičit kvůli místu na laně bez prodloužení. Ráda bych Vás upozornila, že cvičit jako začátečník na laně bez prodloužení kvůli místu není opravdu v pořádku. Místo očekávaného uvolnění a pocitu úlevy se pak naopak může dostavit přetažení a bolest svalů.

A nyní poslední otázka na závěr. Máte správný odpor a cvičíte tak, aby Vám SM systém přinášel úlevu?

Martina Jíchová
Miluju pohyb a sama jsem se díky cvičení SM systému zbavila bolestí hlavy, zad i páteře a ráda Vás naučím, jak kráčet životem vzpřímeně, uvolněně, bez bolesti a s úsměvem. Bonusem je totiž pevnější a štíhlejší postava.

Jsem instruktorka zdravotní tělesné výchovy a autorka Online kurzu cvičení SM systému pro začátečníky podle MUDr. Smíška. Můj příběh, jak jsem se prokousávala k životu bez bolesti, si můžete přečíst tady.

Máte otázky? Můžete mi napsat na email martina@martinajichova.cz nebo přes FB na stránce Život je pohyb.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.