Krk nemá zimu rád …

Letos byl dlouhý, krásný, barevný a teplý podzim. O víkendu 13.-15. října jsem vyrazila s klienty na relaxační víkend se cvičením SM systému a bylo opravdu božsky. Modrá obloha, sluníčko a plno zlatého listí, ve kterém se tak ráda courám.

A příští víkend jako když utne a šup, chladno, mlhy, zataženo, pošmourno. Občas do toho začne ještě pršet, foukat studený vítr a naše tělo, které se na tu změnu nestačí tak rychle přeladit, se stáhne.

Začneme se choulit, hrbit, zvedat ramena k uším a cítíme jak nám z toho chladu tuhnou svaly. Nakonec nám ještě začne táhnout na krk, protože jsme nečekali tak rychlou změnu počasí a tím pádem teplá šála zůstala doma.

Pokud je nám zima, naše tělo zareaguje tím, že začneme zvedat ramena k uším a zkrátíme si ještě víc už tak zkrácené krční a šíjové svaly. Zvedač lopatky je tím pádem neustále v napětí, začne tuhnout a křečovatět.

A když nám ještě začne táhnout studený vítr nebo průvan v autobuse nebo v metru na krk, napětí, bolest, blokáda nebo únava na sebe nenechá dlouho čekat. 

Tu bolest bych Vám fakt nepřála. Máte pocit, že nemůžete otočit krkem, hlavu máte jako střep a bolí Vás i mozek, protože zatuhlé svaly tlačí na nervy. Kdo jste to zažil, určitě mi potvrdíte, že je to fakt peklo.

A jak se lapálii s bolavou a zatuhlou krční páteří vyhnout?

♥ Udržujte krk neustále v teple, hlavně pokud přecházíte z vyhřátého prostoru ven do zimy.

Někteří lidé mají krční páteř opravdu velmi citlivou nebo přetíženou z vysedávání u počítače, takže ideální je mít šálu nebo šátek neustále po ruce a to třeba i v létě v metru, kde chytnete průvan ani nemrknete.

♥ Vyhýbejte se průvanu a neseďte u otevřeného okna, větrejte rychle a intenzivně.

Průvan je fakt neviditelná potvora, co dokáže pěkně zavařit. Takže pokud Vás chytne průvan, promažte krk hřejivým gelem, přiložte např. nahřívací polštářek z pohankových slupek nebo nalepte bylinkové náplasti na uvolnění svalů a spěte do rána v šále, aby byla krční páteř v teple.

♥ Pravidelně cvičte. Než začnete svaly protahovat, zahřejte je rozcvičením.

Vyzkoušela jsem opravdu hodně cvičení, ale nejvíc efektivní z mé zkušenosti i mých klientů je SM systém. Můžete ho cvičit kdekoli a pokud cvičíte dobře a pravidelně, za čas pocítíte uvolnění svalů, které dříve byly přetížené a v křeči.

♥ Choďte na podzim a v zimě pravidelně na masáž nebo do sauny.

Masáž i sauna svaly krásně prokrví, uvolní ztuhlé svaly i blokády. Můžete využít i aromaterapii, některé bylinky mají úžasnou schopnost svaly uvolnit.

♥ Dávejte si pozor, jak sedíte a v jaké pozici pracujete.

Pokud sedíte denně několik hodin u počítače nebo v práci je kvalitní židle, výška stolu i monitoru základ.

♥ Nestresujte se a dopřávejte si psychický relax.

Signály do svalu chodí z mozku přes míchu, takže pokud jsme „v hlavě“ zatuhlí, přenáší se napětí i do svalů a ty pak mají tendenci rychleji a více tuhnout.

♥ Snažte se být co nejvíce venku na denním světle.

Na podzim a v zimě světla ubývá, takže se snažte být co nejvíce venku na denním světle.  Bude Vám líp psychicky a to se pak odrazí i na kondici svalů.

 ♥ Jezte vyváženou stravu, pravidelně detoxikujte a doplňujte si zásoby minerálů a vitamínů.

Svaly potřebují ke své činnosti dostatek stavebních látek, aby byly pružné, odolné a silné. Kvalitní bílkoviny, vitamín C a D, vápník s hořčíkem mají velký vliv na funkci svalů.

Mějte se krásně a užívejte si podzim i zimu bez zatuhlostí, blokád a bolestí.

Martina

Martina Jíchová
Miluju pohyb a sama jsem se díky cvičení SM systému zbavila bolestí hlavy, zad i páteře a ráda Vás naučím, jak kráčet životem vzpřímeně, uvolněně, bez bolesti a s úsměvem. Bonusem je totiž pevnější a štíhlejší postava.

Jsem instruktorka zdravotní tělesné výchovy a autorka Online kurzu cvičení SM systému pro začátečníky podle MUDr. Smíška. Můj příběh, jak jsem se prokousávala k životu bez bolesti, si můžete přečíst tady.

Máte otázky? Můžete mi napsat na email martina@martinajichova.cz nebo přes FB na stránce Život je pohyb.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.