Bohatství ukryté v Chia semínkách

Jsou malá, ale výživná. A já si je zamilovala. Každý den si dávám svoji „dávku“ energie a vyrážím do světa s vytrvalostí aztéckého běžce 🙂

Něco z historie a teorie

Chia neboli Šalvěj hispánská je rostlina z Jižní a Střední Ameriky, jejíž semena obsahují asi 30% olejů a jsou koktejlem vitamínů, minerálů, aminokyselin, bílkovin, vlákniny a omega 3 a 6 mastných kyselin v ideálním poměru 3:1.

Chia semínka patřila mezi nejdůležitější potravinu Aztéků a Mayů, neboť jim dodávala energiivytrvalost na jejich výpravách a současně pomáhala překonávat drsné podmínky podnebí. Jméno semínek je odvozeno od aztéckého slova „chian“, což v překladu znamená „olejnatý“. Aztékové používali semínka Chia i k náboženským obřadům a jako platidlo, což vypovídá o jejich vysoké hodnotě.

CHIA SEMINKA SALVIA HISPANICA UNCARIA

zdroj: www.uncaria.cz

                                  Chia obsahují:                                           

3x více železa než špenát

15x více hořčíku než brokolice

5x více vápníku než mléko

fosfor, zinek, draslík, mangan

vitamíny A, B1, B2, B3, B9 a B12, C a E

vlákninu

omega 3 a 6 mastné kyseliny

proteiny, kyselinu listovou

broccoli-389890_1280milk-518067_1280green-422995_1280

Chia pomáhají:

postupně uvolňovat energii během dne

chránit před fyzickým a psychickým vyčerpáním

chránit před dehydratací

zlepšovat imunitu

odstraňovat záněty a bolesti ve svalech a kloubech

 zkracovat regeneraci svalů

 podporovat růst svalové hmoty

zlepšovat koordinaci pohybu

snižovat krevní tlak a stabilizovat hladinu cukru v krvi

omezovat chuť k jídlu

podporovat hubnutí

  2015-06-28 10.58.07chia-397076_12802015-07-26 14.12.18

Jak a kde používám Chia?

Chia miluju pro jejich všestrannost, jsou víceméně bez chuti a přidávám je prakticky do všeho. Semínka mají schopnost vázat vodu a dokáží svůj objem zvětšit až 12x, takže nápoj nebo jídlo víc zasytí a nemám pak chutě na sladké a nehoní mě mlsná 🙂

Semínka jím během dne i samotná, ideální je jíst semínko celé, protože celé pak prochází trávicím traktem a zároveň čistí střevo.

Semínko můžete i jemně opražit a umlít. Jak jsem si řekli, tak Chia jsou olejnatá a tím, že je jemně opražíte, se pak snáze melou. Můžete pak s nimi posypat třeba pudink nebo obilnou kaši. Chia přidávám třeba i do těsta na chleba nebo moučník. Pečením získávají jemnou ořechovou chuť, ale pečením ani mletím neztrácí svoji hodnotu.

Ideální množství semínek jsou 2 polévkové lžíce denně a během dne je přidávám třeba do:

  •  obilné kaše,
  •  sklenice vody ochucené citrónem a třtinovým cukrem (chia fresca) nebo džusu,
  •  smoothie,
  •  polévky,
  •  zeleninových jídel,
  •  těstovin, rizot,
  •  ovocných a zeleninových salátů,
  •  pomazánek nebo na pomazánku jako posyp,
  •  domácího chleba,
  •  těsta na palačinky, moučníky s celozrnnou moukou,
  •  míchaných vajíček.

   2015-06-28 11.05.112015-07-26 14.41.022015-07-26 21.24.00

Pokud se ale cítíte hodně vyčerpaní a potřebujete dodat energii, je možné si množství Chia zvýšit.

Chia v kontaktu s tekutinou nabobtnají a vytvoří gel. Někomu tato gelovitá konzistence na pití vadí, může tedy Chia přidávat přímo do jídla, které se díky nim současně i zahustí.

Chia jsou výbornou výživou pro sportovce, těhotné, celiaky, diabetiky i vegetariány a vegany. Nejsou však vhodné pro lidi, kteří mají nízký tlak a užívají léky na ředění krve a pro děti do 3 let.

Můj první tip: 

Pořídila jsem si malou zavíratelnou skleničku, nejlepší jsou ty malé skleničky od marmelád nebo medu. Já tu svoji ulovila na jedné báječné dovolené, kde jsme dostávali med do čaje právě v těchto skleničkách. Sklenička má obsah cca 28g a vejdou se do ní přesně 2 polévkové lžíce semínek. V případě, kdy se cítím unavená a vyčerpaná, mám semínka vždy po ruce.    

                                                        

2015-07-26 15.04.28

Můj druhý tip:

Chia semínka si dávám hned k snídani, když mě čeká náročný den nebo vstávám unavená třeba kvůli horku. Výborné si je dát semínka před fyzickou aktivitou, po sportu nebo když se cítíte vyčerpaní fyzicky nebo psychicky. Nárůst energie a uvolnění zpravidla pocítíte tak do 20 minut od snědení. Vše je ale individuální a je třeba si „vychytat“ svoji porci. Někdo potřebuje sníst celé 2 lžíce najednou, někomu stačí semínka konzumovat během dne.

Můj třetí tip:

Zkuste vynechat nebo alespoň omezit svoji denní „nakopávací“ dávku kávy a dejte si místo ní semínka buď v nápoji nebo je rozkousejte na sucho. A nebo zkuste Chia při bolení hlavy místo prášku na bolest. Chia jsou opravdu všestranná a jsou takovým Redbullem v přírodní podobě.

Chia koupíte v prodejnách zdravé výživy a cena se pohybuje od 70,- do 200,- za 300g semínek, záleží na kvalitě. Já dávám přednost Bio, protože zastávám názor, že člověk si má dopřát to nejlepší a nemá na sobě šetřit.

Užívejte si každý den a pokud potřebujete dodat energii a vytrvalost, zkuste Chia, jsou opravdu plná bohatství.

Martina Jíchová
Miluju pohyb a sama jsem se díky cvičení SM systému zbavila bolestí hlavy, zad i páteře a ráda Vás naučím, jak kráčet životem vzpřímeně, uvolněně, bez bolesti a s úsměvem. Bonusem je totiž pevnější a štíhlejší postava.

Jsem instruktorka zdravotní tělesné výchovy a autorka Online kurzu cvičení SM systému pro začátečníky podle MUDr. Smíška. Můj příběh, jak jsem se prokousávala k životu bez bolesti, si můžete přečíst tady.

Máte otázky? Můžete mi napsat na email martina@martinajichova.cz nebo přes FB na stránce Život je pohyb.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.