„Dlouho hledám konečné řešení mých bolestí zad. Pomáhá mi jedině 6 km chůze na pásu, což znamená 1,5 hodiny v posilovně a abych se znovu nezablokovala, tak to chce 2-3 x týdně. Ale nijak se to nikam neposouvá. Přijde mi, že to rozvolním a za dva dny se to zas vrátí. Beru noni, lecithin.“
Posteskla si jedna mladá žena, říkejme jí třeba Katka. Úplně stejně se cítíte možná i Vy.
Několikrát týdně sportujete, užíváte kvalitní doplňky stravy, ale problémy se Vás drží stále, nic moc se nezlepšuje a vy se sami sebe poslední dobou častěji ptáte, jak je to možný a začínáte pomalu rezignovat a zvykat si na neustálou blokádu nebo bolest.
Pokud se Vaše problémy nezmenšují a bolesti neustupují, je potřeba:
🔹 najít pravý blokátor, který brání změně k lepšímu,
🔹 prolustrovat běžné činnosti, které děláme a uvědomit si, jak je děláme,
🔹 poradit se, zda sport, který provozujeme, je pro náš aktuální stav správný,
🔹 připustit si, že tělo je nástroj duše, který ukazuje, co děláme špatně,
🔹 změnit pohybové stereotypy, způsob práce, sezení, životní styl,
🔹 zamyslet se nad tím, zda děláme to, co máte rádi a cítíme se spokojení.
Pokud cvičíme a nemáme posun, může to být z různých příčin. Je to tak trochu detektivní činnost a stojí za to prozkoumat i činnosti, o kterých si vůbec nemyslíme, že by to mohly být právě ty, které nám blokují změnu k lepšímu.
Možná je to i Vaše situace, že:
🔹 provozujete pro Vás nevhodnou aktivitu,
🔹 sportujete v jiné intenzitě nebo frekvenci,
🔹 nesprávným způsobem sedíte, jíte, pracujete nebo spíte,
🔹 málo nebo nevhodným způsobem kompenzujete sedavý způsob života,
🔹 nemáte správně a funkčně nastavené tělo,
🔹 nedodáváte tělu dost živin a stavebních látek,
🔹stresujete se, máte zatvrzelé postoje a nechcete ve skrytu duše nic měnit,
🔹 letíte životem a nevěnujete pozornost sobě, myšlenkám a tělu.
Hledejte proto i v oblastech, které na první pohled vypadají, že s Vašimi problémy vůbec nesouvisí. V životě je všechno propojené a souvisí spolu, jen to není hned jasné a viditelné.
Při práci s klienty se vždycky snažíme podívat se na jejich život z nadhledu a v komplexu. Jedině tak uvidíme to, čeho bychom si nevšimli, kdybychom řešili „jenom“ cvičení.
A co bych doporučila změnit naší Katce?
Je to určitě na delší povídání a rozebírání, ale pokud mám vypíchnout pro ni zásadní věc, tak je to určitě změna intenzity, frekvence chůze a prostředí, ve kterém cvičí.
Ujde zbytečně moc kilometrů na jeden zátah několikrát týdně, tudíž její uvolnění za pár dní opadne a kolísá jako vlna. Rozdíly mezi dny s aktivitou a bez aktivity jsou příliš velké.
Pokud rozloží rovnoměrně aktivitu do celého týdne, bude se udržovat ve stavu uvolňování vlastně neustále, nebude cítit tak velké výkyvy a její stav by se měl za čas zlepšovat, pokud si udrží motivaci, důslednost, pravidelnost a dokáže změnit i další nefunkční a zatěžující stereotypy.
Chůze je pro tělo nejpřirozenější pohyb a pokud je pohyb dobře provedený, dokáže se páteř a celé tělo během pohybu samo regenerovat a uzdravovat. A to je to, o co tady jde 🙂 využívat principy správného pohybu jak v tělocvičně tak v životě při běžných každodenních činnostech.