Kabelka nebo taška je v dnešní době úplně obyčejná věc, kterou používá skoro každý, na tom není nic zajímavého. Zajímavé na tom je, jak velkou kabelku nebo tašku jsme si pořídili, kolik kilo v ní denně nosíme a jakým stylem.
Z elegantního doplňku se totiž stala věc každodenní potřeby, do které se snažíme narvat co nejvíc, protože trávíme celý den mimo domov a upřímně, taky se nám nechce tahat další taška nebo nám k oblečení neladí batoh, který by naši páteř zatížil rovnoměrně.
Tak schválně, když teď společně vysypeme každý svoji kabelku nebo tašku do práce, co všechno se v ní najde?
Teď je třeba ještě prozkoumat, jakým stylem kabelku nebo tašku nosíme. Na jednom rameni, na předloktí, v dlani, kdy je ruka přirozeně podél těla nebo křížem přes hrudník?
Když se tak rozhlížím kolem sebe, tak nejčastější nošení je na jednom rameni. A podívali jste se někdy na sebe pořádně do zrcadla, co tohle jednostranné a každodenní zatížení dělá se zády a rameny? Ne? Tak to rozhodně udělejte, předejdete tak závažným problémům se zády, rameny, zatuhlými a zkrácenými svaly nebo skoliózou v budoucnu.
Jednostranné neúměrné zatížení totiž mnohem více zatěžuje páteř a nutí nás tak do nepřirozeného postoje. Když si pověsíme těžkou kabelku, tašku nebo batoh na pravé rameno, instinktivně se naše tělo nakloní doleva, pravé rameno se zvedne nebo ho k tomu ještě přizvedneme my, aby nám taška z ramena neklouzala nebo nepadala.
Když to takhle děláme den co den, několik let, zaděláváme si na pořádné problémy s páteří a bolesti hlavy, krku nebo zad. Naše tělo se takové zátěži snaží přizpůsobit, takže se v něm začnou odehrávat degenerativní změny a my se pak divíme, proč nás neustále bolí hlava, otékají nám nohy, hlásí se skolióza nebo se cítíme zatuhle a hrbatě.
Nošení tašky na jednom rameni moc dobře znám, zatuhlosti a bolesti s tím spojené taky. Takže, co s tedy s tím? Jak to vyřešit?
Ideální je, když kabelka nebo taška váží maximálně 10 % Vaší aktuální tělesné váhy.
→ Pokud máte možnost, přidejte si popruh a noste tašku přes hrudník.
Nošení křížem je praktické a zároveň brání vychylování páteře. Popruh by měl být měkký, aby se nezařezával do ramene.
→ Noste kabelku nebo tašku i v ruce nebo na předloktí.
Během dne několikrát vystřídejte styl, jakým kabelku nebo tašku nosíte. Zbavte se stereotypu ve způsobu nošení.
→ V případě, že nosíte kabelku nebo tašku na jednom rameni, hlídejte si rameno, na kterém máte zátěž.
Lopatky stahujte směrem dolů, aby Vám nevyjíždělo zatížené rameno směrem k uchu a nepadalo dopředu.
→ Kabelku nebo tašku si vybírejte z lehkého materiálu.
→ V případě, že s sebou nosíte více věcí, pořiďte si batoh.
Batoh zatěžuje páteř rovnoměrně, ale pozor, aby nebyl opět příliš těžký, může pak nutit krk k předsunutí dopředu.
→ Pravidelně cvičte a uvolňujte ramenní svaly.
Pravidelné cvičení SM systému Vám pomůže jak se vzniklými disbalancemi tak jako prevence. Ideální je cvičit a protahovat se několikrát během dne a to jak doma tak v kanceláři cca 10 minut. To se dá, co myslíte?