„Bolí mě za krkem a Ty mi řekneš, že si mám vyčistit játra a dát do pořádku trávení. Co to je prosím Tě za blbost? Já myslela, že mi řekneš, že mám víc a pořádně cvičit.“ vypálila na mě jedna moje kamarádka, když se mě ptala, co má dělat, že jí stále bolí krční páteř a má pocit, že jí cvičení SM systému moc nepomáhá.
Už z této reakce mi bylo jasné, že jsem uhodila hřebíček na hlavičku a že její játra opravdu volají o pomoc. Ona totiž poctivě cvičí, ale problémy s krční páteří má stále.
A nejen s krční páteří, ona má totiž problém tolerovat jiný názor, občas se nechá převálcovat vztekem a vybouchne jak papiňák. A ještě ke všemu si zatvrzele stojí za svým a hlavou by raději prorazila zeď než by ustoupila ze svého názoru.
Hm, přesně jsem věděla, o čem je řeč, protože jsem se před pár lety cítila stejně. Cvičila jsem SM systém 2x denně doma, jednou týdně jsem chodila na skupinové cvičení, jedla zdravě, ale stále jsem měla pocit, že mám za krkem beton. Nechápala jsem proč a jako natlakovaný papiňák jsem se cítila taky.
A pak mi přišel do cesty kurz věnovaný prvku Dřevo, ke kterému patří právě játra a žlučník a mně díky kurzu docvaklo, že mi moje tělo jen odráží to, jak jsem zatuhlá uvnitř.
Kdo se ptá, ten se odpověď vždy dozví. Když je žák připraven, učitel se vždycky najde.
Možná to zní jako milionkrát obehrané klišé, ale upřímně Vám můžu říct, že to tak prostě je. Do puntíku.
Krční páteř je totiž ukazatelem stavu našich jater. Na trapézových svalech se zase projevuje stav našeho žlučníku. A žlučník je párovým orgánem jater, vzájemně se tedy ovlivňují. Vše, co se děje uvnitř, se projevuje na těle, takže je třeba řešit problémy jak na úrovni těla, tak na úrovni duše a mysli.
Ze špatného trávení a funkce žlučníku vzniká překyselení, z toho pak nedostatek vápníku s hořčíkem a bolesti hlavy, zatuhlé svaly nebo nervy na pochodu jsou tady.
Díky tomu, že dneska ve stravě nejsou skoro žádné minerály a játra nedokáží vápník z potravin vstřebat, naše nervová soustava se stává nestabilní. Potom daleko rychleji podléháme stresu a tělo se tak opět překyseluje. Jenže překyselení krve vyrovnává tělo právě vápníkem, kterého už takhle moc nemá, takže ho začne brát ze šlach, vazů, svalů a my opět tuhneme.
Takže pokud máte vleklé problémy se zatuhlým krkem a trapézovými svaly, věnujte pozornost trávení, zregenerujte si játra, která jsou biochemickou továrnou našeho organismu a doplňte si minerály v přírodní a kvalitní formě.
Mně se na regeneraci jater velmi osvědčil Ostropestřec mariánský, který působí jako významný antioxidant a podporuje růst nových jaterních buněk. K tomu popíjím jaterní čaj a beru přírodní potravinové doplňky, které mi pomáhají k odkyselení organizmu a doplňují hladinu minerálů a vitamínů, které bohužel v dnešní plastové době nejsme schopni dostat ze stravy v takovém množství, které díky hektickému životu potřebujeme.
Jakmile si zregenerujete játra, zlepší se Vám i zrak, kůže, vlasy, nehty a budete mít více energie. Ano, proto pociťujeme jarní únavu, protože o sobě dávají vědět naše játra, která jsou v tomto období velmi citlivá a upozorňují nás na to, že jsou z různých důvodů přetížená.
Játra můžete podpořit i procházkou v přírodě a turistikou. Z vlastní zkušenosti doporučuji vzít do ruky hole nordic walking a do batohu cvičební gumy na SM systém. Chůze je pro nás nejpřirozenější pohyb a SM systém z ní vychází, takže kombinovat chůzi s holemi nordic walking ve vzpřímeném postoji a SM systém velmi doporučuji, rozhýbete tak každý sval v těle a to i ten, o kterém jste donedávna neměli možná ani tušení.